Aye Aye maymunu

Aye Aye maymunu

Bu bir photoshop çalışması değil. İnanılmayacak kadar değişik bir görünüme sahip bu hayvan Madagaskar’da yaşayan, türüne oldukça nadir rastlanan bir makimsi maymun türüdür. Daubentoniidae familyasının tek üyesi olan Aye Aye maymunu nesli tükenmekte olan canlılar arasında yer almaktadır.

Aye aye maymunu geceleri ortaya çıkan en büyük primattır. Kuyruksuz vücut uzunluğu 30-37 cm boyunda, kuyruğu ile birlikte 44-53 cm boyunda ve 2,5 kg ağırlığındadır. Kürkü siyahtır. Kuyruğu, sincap kuyruğu gibi tüylüdür. İri, parlak kırmızı gözleri vardır. Uzun kesici dişleri kemirgen dişini anımsatır. Kemirgenler gibi sürekli büyüyen ön dişlere sahiptir. Parmakları ince ve uzundur. Orta parmak diğer hepsiden 3 kat daha uzun olabilir. Ayak başparmakları hariç tüm tırnakları uzun ve pençe şeklindedir.

aye-aye-maymunu-ilgincbirbilgi-1


Ağaç dalları ve yapraklarından yapılmış yuvarlak yuvalarda yaşar. Meyve ve böceklerle beslenir. Ağaç gövdelerine orta parmağı ile vurarak, böcek larvalarının yerini tespit eder. Kurtçukları ve larvaları yemek için sahip olduğu uzun orta parmaklarını kullanır.

aye-aye-maymunu-ilgincbirbilgi-2

Önceki yazımız Pastırma ve çemen kokusunu gidermenin yolları hakkında bilgi vermektedir.

3D yazıcılar ve geliştirilmiş pek çok yeni cihaz sayesinde insanoğlu bazı şeyleri daha ufak yapmayı başardıkça ceplerimize daha fazla teknolojiyi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz