Çin Düğün Gelenekleri

Çin Düğün Gelenekleri

Astroloji Çin’in düğün geleneklerinde başvurulan bir kaynaktır. Damadın ailesi bir astroloji uzmanına giderek, evlenmek isteyen çift ile ilgili görüşlerini alır. Uzman bir horoskop hazırlar ve damadın ailesine sunar. Bu horoskobu damadın ailesi kabul ederse, gelin adayının ailesine gönderir ve aynı şeyi onların da yapmasını ister. Düğün öncesinde gelinin ailesine bir takım hediyeler gönderilir ve bu hediyeler arasında çay önemli bir yere sahiptir. Gelin düğünde talih ve mutluluğun simgesi olduğu için kırmızı kıyafet, kırmızı ayakkabı giyer ve kırmızı duvak örtünür. Bugün artık beyaz etek giyen gelinlere de rastlanıyor. Evden ayrılan gelin, ağlayarak ailesine bağlılığını ifade eder. Gelinin damadın evine gelmesiyle birlikte düğün töreni de başlar.

Çin’deki evlilik geleneklerine göre, düğünden önce damat evlilik yatağını hazırlayarak üzerine çeşitli portakal, fıstık gibi çeşitli meyve ve kuruyemişlerden koyar. Ailenin küçük çocukları bu yatağın üzerine oturtulur. Yatağın üzerinde ne kadar çok çocuk olursa o kadar çok doğurganlığı sembolize edeceğine inanılır. Nedimeler, gelinin horoskobuyla uyumlu doğum yılına sahip kişilerden seçilir.

Düğün geleneklerinde çiftlerin birbirine, göğe, toprağa, anne ve babaya sadakat törenleri de yer alır. Yeni evlenen çift gerdeğe girdikten sonra, birbirlerinin saçından karşılıklı olarak birer tutam keser ve bunu anı olarak ömür boyu saklarlar. Çin’de ay takviminin 7. ayının son 15 gününde, cehennemin kapısının açılıp kayıp ruhların serbest kaldığına inanıldığı için, evlenmek uğursuz sayılır.

Etiketler:

Yorum Yaz