Kadeh neden tokuşturulur ?

Kadeh neden tokuşturulur ?

Özel bir davete gittiniz, ya da güzel bir yemek sonrası kadeh tokuşturdunuz. Peki kadeh tokuşturma geleneği nereden geliyor ve ne anlama geliyor hiç merak ettiniz mi ? Biz merak ettik ve çok ilginç iki sonuca ulaştık.

İnsanlık tarihinin en eski zamanlarından beri üzüm kullanılmıştır ve üzümün olduğu yerde her zaman içki vardır. Eski medeniyetler zamanından bu yana insanlar içki içmektedir ve bu durum çoğu zaman bazı ritüeller haline dönüştürülmüştür. Günümüzde çoğu insan birlikte içki içerken kadeh tokuşturur ve bu bir adet halini almıştır. İnsanların neden kadeh tokuşturduğu hakkında birçok farklı araştırmacının görüşü hakimdir ve aralarından bazıları geçerli olabilir olarak kabul edilmiştir.

kadeh-neden-tokusturulur-ilgincbirbilgi


Eski uygarlıklar döneminde tüm dünyada en yaygın içilen içki, kuşkusuz üzümden yapılan şaraptır. Tarih boyunca çoğu insan, şarabına konan zehir ile zehirlenerek ölmüştür ve bu tür suikastlar oldukça yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Eski zamanlarda bir davet veren ve davetinde şarap ikram eden insanlar, misafirlerine şaraplarının zehirli olmadığını göstermek istemiştir. Kendisine güven duyulmasını isteyen davet sahibi, konuklarının içki kadehlerinden kendi kadehine dökmeleri için kadehini hava kaldırırdı. Her konuk kendi şarabının bir kısmını davet sahibininkine dökerken de, kadehler birbirine tokuşmuş olurdu. Yaygın olarak kabul edilen görüşlerden bu görüş; günümüzde içki içerken kadeh tokuşturmanın, bu kadar eski dönemlerden gelen ve karşısındakine güvenilir olduğunu göstermek için yapılan bir harekete dayandığıdır.

Kadeh tokuşturma ile ilgili anlatılanlardan birisi de, kadeh tokuşturmanın ses ile ilgili olduğuna ait bir görüştür. Uzun yıllar öncesinden beri şarap içmek, büyük bir zevk olarak kabul edilmiştir. Şarabın hem tadının hem de içtikten sonra verdiği sarhoşluğun insanların çok hoşuna gitmesi, ona bazı anlamlar yüklemek istemelerine neden olmuştur. Şarabın 5 duyu organına da hitap eden, yani insanın tüm varlığı ile hissedilebilen bir zevk olduğu düşünülmüştür. Bu nedenle şarabı; koklayarak kokusuyla, dokunarak verdiği hisle, rengine bakarak görüntüsü ile, içerek tadıyla algılayan insanlar bu 4 hisse bir de duymayı eklemek istemiştir. Böylece şarap kadehlerinin birbirine tokuşturulması ile çıkan ses de, insanların 5. duyu organı olan kulaklara hitap etmesini sağlamıştır.

Önceki yazımız Kuşların nasıl konuştuğu hakkında ilginç bilgiler vermektedir.

3D yazıcılar ve geliştirilmiş pek çok yeni cihaz sayesinde insanoğlu bazı şeyleri daha ufak yapmayı başardıkça ceplerimize daha fazla teknolojiyi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz