Rusların İlginç Düğün Gelenekleri

Rusların İlginç Düğün Gelenekleri

Rusya’da gelin ile damat, bizdekinin aksine, nikah töreninde evlilik yüzüklerini sağ ellerinin yüzük parmağına takar. Eğer bir kişi alyansını sol eline takıyorsa bu onun bir zamanlar evli olduğunu ya da eşini kaybettiğini gösterir.

Düğün somunu, Rusların ilginç ve geleneksel bir ritüelidir. Özel olarak pişirilen ve üzerinde aşkın sembolü olan kartopu ağaç simgesi olan somunun hamurunu mutlu bir evliliği ve birçok çocuğu olan bir kadın yoğurur. Düğün günü damat ve gelin somundan ısırırlar. En fazla ısıran kişinin ailenin reisi olacağı kabul edilir.

Rusların ilginç evlilik adetlerinden biri, damadın arkadaşlarıyla birlikte gelinin evine geldiğinde, gelinin kız arkadaşları ile birlikte onları beklemeleri ve kızların damadın yolu kesip, ondan şaka yollu para istemesidir. Bunun yanı sıra düğünlerde Rus damatları bir takım eğlenceli testlere de tabiidir. Bu testlerde damadın herkesin ortasında geline aşkını ilan etmesi, dans etmesi ya da şarkı söylemesi gibi performanslar sergilemesi beklenir.

Etiketler:

Yorum Yaz