Türkiye’de İlginç Düğün Gelenekleri

Türkiye’de İlginç Düğün Gelenekleri

Türkiye’deki düğün gelenekleri de dünyadakileri aratır cinsten değil elbette. Mesela Adana’da damat adayı kına gecesine giderken yolda durdurulup, ondan yüksek bir ağaç dalına konulan yumurtaları vurması istenir. Eğer vuramazsa, kız tarafı kendisine ceza verir. Bu cezaya karşılık olarak da damat tarafı, çeyiz damat evine götürülmeden önce çeyizden bir yastık kaçırır. Kız tarafının gençleri de damadı kovalar. Yastığı damattan alabilen genç bahşişi kapar.

Afyonkarahisar’da kız isteme sırasında erkek tarafına sadece su ikram edilir. Eğer kız verilirse, damat adayının ailesi cuma günü çaya çağırılır. Aydın’da damat gelini para, buğday, şeker ve pirinç serperek karşılar. Diyarbakır’da ise testi kırma geleneği vardır. Gelin, damadın evinin önünde, evlilikleri bir ömür boyu su gibi akıp, yolunda gitsin diye içi dolu bir testi kırar.

Şanlıurfa’da takı töreni alışılmışın dışında düğünün sonunda yapılır. Eğer düğün günü takı takamayanlar ya da düğüne katılamayanlar, ‘gelinin cuması’ olarak adlandırılan, düğünden sonraki 3 hafta boyunca Cuma günleri takılarını takabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz