Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Başka bir dili konuşan 11 kurgusal karakter

5 ay önce
179 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Harry Potter’dan Kaptan Amerika’ya, en sevdiğiniz kurgusal film, TV ve edebi karakterlerden en az 11 tanesini konuşan bir başka diliniz var.

Çok dilli rol modelleri bulmak, dil öğrenme yolculuğunuz için kendinizi motive etmenin harika bir yoludur. Biz gelen, size bakabilirsiniz gerçek insanların onlarca hakkında yazdım film yıldızları için sporcular Fortune 500 CEO’lar , ama bazen gerçek insanlar sadece işlevsel değil. Kurgusal karakterler genellikle daha eğlenceli (ve hayal kırıklığına uğrama ihtimalleri daha azdır), bu yüzden başka bir dili konuşan 11 film, TV ve edebi karakterlerin bir listesini derledik. En sevdiğin şeyi seç ve kendi dilsel yeteneklerinden ilham al!

1. Harry Potter – Parseltongue

Harry Potter

Bu listeyi herkesin en sevdiği çocuk sihirbazıyla başlayalım. Hem edebiyat dünyasında hem de gümüş ekranda hayran kitlesi favori olan Harry Potter, uzun başarı listesine iki dil bilen ekleyebilir. Kendisine “Parselmouth” yapan serpentlerin dili olan (ya da daha sonra teknik olarak konuştu – daha sonra bunun üzerine konuşur)  parseltongue .

Bu yetenek, Harry’nin Harry ve Parmakizi’nin konuşabileceği ikinci kitabı ve Harry Potter ve Sırlar Odası’nda özellikle önemlidir. Bu kitapta , parseltongue ve (spoyler) konuşabileceği gibi, daha sonra onu, odayı açıp, basilisk’i öldürmek için kullanır. Harry dilini aslında öğrenmek zorunda değildi, çünkü öldürme laneti geri tepmesinden sonra ona bağlı Voldemort’un parçasından geldi. Son kitapta / filmde onun içindeki horkrux yok olduğunda, parseltongue konuşabilme yeteneğini kaybeder. Yani belki de Hermione öğrenmeye geldiğinde daha iyi bir rol modelidir.

2. Jason Bourne – Almanca, Fransızca, Rusça, Hollandaca, İspanyolca, İsveççe

Jason Bourne

Uluslararası süper golf oyuncusu Jason Bourne, onlarca yıldır okuyucuları ve sinemaseverleri büyüledi. Ünlü adıyla Matt Damon ve Jeremy Renner tarafından canlandırılan Bourne, birçok dili konuşma da dahil olmak üzere, casusluğun her alanında oldukça yetenekli.

Romanlarda dil konusundaki tutkularından bahsediliyor, ancak Bourne’un dünyayı dolaştığı ve Almanca, Fransızca, Rusça, Felemenkçe, İspanyolca ve İsveççe konuşmaları olduğu film uyarlamalarında hayat buluyor. Çok poliglot!

3. Daenerys Targaryen – Dothraki

Daenerys Targaryen

Westeros’un tek gerçek kraliçesi olmanın yanı sıra (benim düşünceme göre), Daenerys Targaryen, iki dilliliği, HBO’nun hit fantazi-tiyatro Oyunu Thrones’in önemli bir parçası haline getiriyor . Ortak dilde (kuşkuyla İngilizce sesini veren) Daenerys Dothraki, bir konuşur konuşan ek olarak inşa dili ile gösteri için geliştirilen (ya conlang) David J. Peterson .

Dothraki halkının gayri resmi lideri olarak, at sırtında bir grup göçebe savaşçı olan Daenerys, Dothraki dilinde akıcı bir dille ve bu gösterilerle kitaplar arasında sıklıkla İngilizce ve İngilizce arasında geçiş yapıyor.

4. Legolas – Elf

Legolas

Yüzüklerin Efendisi adlı kitap ve film dizisinin Yüzük Kardeşliği üyelerinden biri olan Legolas, Woodland Realm’ın Sindarin elfidir. Elfler dillerinden biri (muhtemelen Sindarin, bir Sindarin elf olduğunu düşünür), seri yazarı JRR Tolkien’in icat ettiği romanlardan bahseder.

Legolas, yoldayken okçuluk becerilerini artırıyor, ancak dilbilgisini elfleri ile birlikte evinde geçirdiğinde gösteriyor. Her iki yetenek de eşit derecede havalıdır.

5. Dora the Explorer – İspanyolca

Kaşif Dora

Bu muazzam küçük maceracı, sekiz mevsim boyunca, iki dilliliği çocuklara ve ebeveynlerine yayıyordu. Dora the Explorer , konuşan sırt çantası ve maymun arkadaşı ile maceralara giden 7 yaşında bir Meksikalı kızdı.

O İspanyolca ve İngilizce iki dilli idi ve her bölümde temel İspanyolca (ve İngilizce) ifadeler çocuklara öğretti. Bazen İspanyolca bile şarkı söylerdi – bu Que bueno!

6. Spock – Vulcan

Spock

Star Trek imtiyazındaki USS Enterprise’ın sevgilisi olan ikinci komutanı Spock, orijinal filmlerde Leonard Nimoy tarafından oynanan yarı-Vulkan, yarı insandı (ve yeni olarak Zachary Quinto). Spock, dilbilimci Marc Okrand tarafından Klingon ile birlikte yaratılan Vulkan dilini konuşur.

Okrand Star Trek üzerinde çalışmanın en büyük anı , Spock rolü için Leonard Nimoy Vulcan’a öğrettiği zaman oldu. Ve  Star Trek genel olarak en ünlü inşa edilmiş dili Klingon olan dilsel bir altın madeni .

7. Galina “Kırmızı” Reznikov – Rusça

Kırmızı

Galina Reznikov, ya da herkesin dediği gibi “Kırmızı”, Netflix orijinal serisinin en yeni karakterlerinden biri olan Orange, Yeni Siyah . Kate Mulgrew tarafından oynanan Kırmızı, Sovyet Rusya’da büyüdüğü ve daha sonra hapis cezasına çarptırılmadan önce Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınan geri dönüşlerde gösteriliyor.

Kırmızı kalın bir Rus aksanı ve zaman zaman konuşmalarıyla Rusça kelimeleri sprinkles. Ayrıca zaman zaman Rusça’nın karısı olan Katya’ya söylediği gibi, tam Rusçaya da giriyor.

8. Hercule Poirot – Fransızca ve Almanca

Herkül Poirot

İşte orada gizemli sevgililer için bir tane. Agatha Christie’nin ünlü romanlarının merkezindeki dedektif Hercule Poirot, sadece suçları çözmüyor; Ayrıca diller için bir şöhrete sahiptir.

Mustachioed dedektif Belçikalı ve hem Fransız hem de Almanca akıcı konuşur, bu da diğer ülkelerden şüpheliler ve tanıklar ile röportaj yapmak zorunda kaldığında kullanışlı olur.  Romanlarda Poirot’un İtalyanca konuşabileceğini gösteren en az bir sahne var .

9. Hutbenin Jabba – Huttese

Jabba Hutt
Fotoğraf: StarWars.com/Lucasfilm Ltd.

Star Wars imzacılığındaki bu kötü uzaylı gangster en sevdiğiniz karakter olmayabilir, ancak başka bir dil konuşuyor ve bu gerçekten önemli. Hutt Jabba Hutt türünün bir üyesidir ve bu nedenle Huttese konuşur.

İngilizce bilmez, bu yüzden Jabba Hutt ile ilgili herhangi bir sahne onu İngilizce altyazılı Huttese ile konuşur. Huttça antik İnka İmparatorluğu’ndan Quechuan dillerde o dayalı ses tasarımcısı Ben Burtt, tarafından yaratılmıştır.

10. Jane Villanueva – İspanyolca

Jane Bakire
Fotoğraf: CW

Jane the Virgin , CW’nin klasik bir Venezüella telenovelası olan Juana la Virgen’inmodern versiyonudur . ABD’de çok popüler olan CW versiyonu, Gina Rodriguez’i başrol oyuncusu Jane Villanueva olarak görüyor.

Jane, İspanyolca ve İngilizce olarak iki dillidir ve dilleri sorunsuz bir şekilde değiştirir. Sıklıkla büyükannesi ve bazen ailesinin diğer üyeleriyle birlikte İspanyolca’yı kullanır ve iş hayatında ve aşk hayatında İngilizceye yapışır. Bu aynı zamanda, iki dilli insanın gerçek hayatta kullandığı büyük bir kod değiştirme örneğidir.

11. Kaptan Amerika – Fransız

Kaptan Amerika
Fotoğraf: Marvel Stüdyoları

Bu nispeten yeni bir gelişme. Steve Rogers (AKA Kaptan Amerika) geçmişte başka bir dil konuşmuyor gibi gözükse de, görünüşe göre ilk Avengers filminin olaylarından sonra Fransızca öğrendi .

Kaptan Amerika: Winter Soldier filminde Rogers Fransız korsan Georges Batroc ile yaptığı kavgada Fransızca konuşur. Demir Adam’ın Kaptan Amerika Fransızcasına öğrettiği, fakat nasıl öğrendiği ne olursa olsun, bir şeyin net olduğu teorileştirildi : diller hayat kurtarıyor.Harry Potter’dan Kaptan Amerika’ya, en sevdiğiniz kurgusal film, TV ve edebi karakterlerden en az 11 tanesini konuşan bir başka diliniz var.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.