Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bilgisayarlarla ilgili ilginç gerçekler

6 ay önce
194 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Bir bilgisayarın ilk modern örneklerinden biri, 1938’de Birleşik Devletler Donanmasının “Torpedo Veri Bilgisayarı” olarak adlandırılan elektromekanik bir analog bilgisayar geliştirmesiyle kullanıldı. Bu makine bir denizaltına sığacak kadar küçüktü ve Donanma’ya torpidolarını hedeflerine doğru yönlendirmek için yardım etti.

Dünyanın ilk programlanabilir, elektronik, dijital bilgisayarı Tommy Flowers ve ekibi adlı İngiliz bir adam tarafından geliştirildi. İlk olarak 1943’te çalışan bu makine “Colossus” olarak adlandırıldı ve Nazi iletişiminde kullanılan karmaşık mesajları çözmek için İkinci Dünya Savaşı’nda kullanıldı. Bu makinelerin on tanesi savaşın sonuna kadar kullanılıyordu ama ne yazık ki hepsi projenin gizliliğini korumak için yok edildi. Savaştan sonra Tommy Flowers, Colossus’a benzer bir makine inşa etmek için kredi talebinde bulunmak üzere İngiltere Merkez Bankası’na gitti; Banka makinenin çalışabileceğine inanmadığı için reddedildi.

Programma 101 adı verilen ilk masaüstü kişisel bilgisayar, Pier Giorgio Perotto ve ekibi “Olivetti” için sadece dört kişilik bir ekip tarafından geliştirildi. 1964 New York Dünya Fuarı’nda modern günlerde yaklaşık 20.000 dolar olacak şekilde 3.200 $ ‘lık bir fiyatla başlatıldı; 44.000 adet satıldı. NASA, bu makinelerin bazılarını 1969 Apollo 11 ay inişini kullandı.

Tüm zamanların en çok satan bilgisayarı Commodore 64’tür. Kaynakların çoğu 17 milyonu sattığını söyler. Commodore’un eski cumhurbaşkanına göre, gücünün yüksekliği 400.000’den fazla olan Commodore 64’ler birkaç yıl boyunca her ay inşa ediliyordu. Makine, rakiplerine göre kolayca daha üstün olan nispeten düşük fiyat ve performans nedeniyle popülerdi. Bu isimde “64”, makinede kullanılan 64 kb RAM’e referans yapmaktadır.

Apple bilgisayarlar 1976 yılında üç kişi tarafından kuruldu: Steve Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Gerald Wayne. İlk Apple logosunu çizen Wayne, şirkette% 10 hissesini 800 dolar karşılığında sattı ve bugün yaklaşık 60 milyar dolar değerinde olurdu; Wayne kararı pişman etmediğini söyledi. Şirketi başlatmak için gerekli fonları yükseltmek için, Steve Jobs, Volkswagen vanını sattı ve Steve Wozniak, Hewlett-Packard bilimsel hesap makinesini sattı.

“Microsoft” adı, “mikrobilgisayar” ve “yazılım” kelimelerinin birleşimidir ve 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulmuştur. Şirket, her gün yaklaşık 37.000 kişiye hizmet veren, en popüler ürün pizza olan yaklaşık 35 kafeteryaya sahiptir. . Microsoft, her yıl 3.000 civarında patent ve dosyaya sahiptir ve bunu ABD’deki en iyi 5 patent sahibinden biri yapmaktadır. Microsoft, zor görüşme soruları sormakla tanınıyor, en yaygın örneklerden biri “Neden bir rögar kapağı yuvarlanıyor?”

Mayıs 2011’de, Google, toplamda 200 milyar dakika harcayan kullanıcılarla bir milyardan fazla ziyaretçi aldı. Google’da en çok aranan terimler “Facebook”, “Youtube” ve ardından “sex / video”. Şirket çalışanlarına iyi davranmasıyla tanınır ve günde üç kez gurme yiyecekler sunar. Ne yazık ki, bu durum tüm çalışanların kayda değer bir ağırlık kazanma riskine neden oldu; ancak Google, insanları sağlıksız seçenekleri tercih etmekten kaçınmak için bazı ince psikolojik teknikleri kullanıyor.

Sorular ve cevaplar

Kullanılan ilk elektromekanik analog bilgisayar neydi? (Yol gösterici torpidolar)

İlk dijital bilgisayarı kim icat etti? (Tommy Çiçekler)

İlk dijital bilgisayar neydi? (Nazi iletişimlerinin deşifresi)

Bugün kaç Colossus bilgisayar var? (0, savaştan sonra hepsi yok edildi)

Colossus ilk ne zaman çalışıyordu? (1943)

Programma 101’i geliştiren tüm ekip ne kadar büyüktü? (Pier Giorgio Perotto ve 4 kişilik ekibi: 5 kişi)

Dünyanın ilk masaüstü kişisel bilgisayarı ne kadar? (3.200 $, bugünkü paranızda 20.000 dolar)

“64”, “Commodore 64” de ne anlama geliyor? (Kullanılan makinenin RAM miktarını belirtir.)

Ayda kaç tane Commodore 64 tane inşa edildi? (Gücünün yüksekliğinde ayda 400.000 adet)

İlk Apple logosunu kim çizdi? (Ronald Gerald Wayne)

Apple kaç kişi kurdu? (üç)

Apple’ın% 10’luk hissesi bugün ne kadardır? (Yaklaşık 60 milyar dolar)

Steve Jobs, Apple’ı başlatmak için para toplamak için ne sattı? (Volkswagen Van)

“Microsoft” ne anlama geliyor? (“mikrobilgisayar” ve “yazılım” sözcüklerinin kombinasyonu)

Microsoft kafeteryalarında en çok yenen yiyecek nedir? (Pizza)

Microsoft’u kim kurdu? (Bill Gates)Bir bilgisayarın ilk modern örneklerinden biri, 1938’de Birleşik Devletler Donanmasının “Torpedo Veri Bilgisayarı” olarak adlandırılan elektromekanik bir analog bilgisayar geliştirmesiyle kullanıldı. Bu makine bir denizaltına sığacak kadar küçüktü ve Donanma’ya torpidolarını hedeflerine doğru yönlendirmek için yardım etti.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.