Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bilmediğiniz İngilizce Dil Hakkında 10 Önemli Bilgiler

6 ay önce
116 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

nuz ? (Ve supercalifragilisticexpialidocious’ın telaffuz edilmesinin zor olduğunu mu düşünüyorsun?). Aslında, kelimenin anlamı, kelimenin kendisi kadar gariptir: Doksan dokuz yüzlü bir şekil.

 

Diğer dillere kıyasla, İngilizce basit görünebilir, ancak bunun nedeni büyük ihtimalle insanların çoğunun, çılgın icatlar, yanlış yorumlamalar, hatalar, tuhaf kelimeler ve gereksiz kelimelerle dolu olduğunun farkında değildir!

İngilizce dili ile ilgili on ilginç gerçeklere bir göz atalım:

1 “Ben” in İngilizce dilinde en kısa tam cümle olduğunu.

2 Bir pangram cümlesi, dilde her harfi içeren bir cümledir.

Örneğin, “Hızlı kahverengi tilki tembel köpeğin üstünden atlar” cümlesi bir pangramdır.

3 Supercalifragilisticexpialidocious (* breath *) İngilizce en uzun kelime DEĞİLDİR.

Bu ekstra uzun kelime (yaklaşık olarak “fantastik” anlamına gelir), Mary Poppins filmi tarafından popüler hale getirildi  ve sonunda sözlüğe eklendi. Muhtemelen bilmediğiniz şey, bundan daha uzun – evet daha uzun – olan bir kelimedir. Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis kül ve tozun solunmasının neden olduğu bir tür akciğer hastalığıdır. Devam et ve bunu telaffuz et!

4 Hiçbir şey ifade etmeyen “hayalet kelimeler” vardır.

 İster inanın ister inanmayın, baskı hataları nedeniyle sözlükte görünen bazı kelimeler var. Var olmayan kelime “dord”, 20. yüzyılın ortalarında sekiz yıl boyunca sözlükte ortaya çıktı. “Hayalet kelime” olarak bilinirdi.

5 kısa, en eski ve en yaygın olarak kullanılan kelime “I” olduğu

Ortaçağ elyazmaları, İngilizce’deki en eski kelimelerin bazılarının “ben”, “biz”, “iki” ve “üç” olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, “I” in İngilizcede en kısa ve en eski kelimelerden biri olmasını sağlar. Aynı zamanda İngilizce konuşmalarda en çok kullanılan sözcüktür.

6 Sözlüğe her iki saatte bir yeni kelime eklenir.

Şimdi ve bir sonraki öğün arasında, sözlüğe yeni bir kelime konacak. Yıl boyunca yaklaşık 4000 yeni kelime eklendi! Yani, bir dahaki sefere tez komitesinin dikkatini çekmeye çalışırken, projenize yeni kelimeler eklemeye çalışın.

7 Sık sık tekrar ettiğimiz kelimeler için bir isim var.

Her zaman kullandığımız kelimeler, bir cümleye anlam veya değer eklememelerine rağmen, crutch kelimeleri olarak adlandırılır. Mesela, “O zaman ben gibiydim, OMG, o zaman, oraya gitti, ve…” gibi, “beğenir” kelimesinin koltuk değneği olduğu oldukça açık. “Aslında,” “dürüst” ve “temelde” aynı zamanda koltuk değneği kelimeleri olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.

8 Ters çevrildiğinde bile yüzer yüzer.

Bu tür kelimelere ambigram denir.

9 İngilizce, hava dilidir.

Bu, tüm pilotların, kendilerini kökenlerinden bağımsız olarak, kendilerini tanımlarken ve uçarken İngilizce konuşmaları gerektiği anlamına gelir.

10 Kız küçük erkek ya da kız anlamına gelirdi.

“Kız” kelimesi başlangıçta belirli bir cinsiyete başvurmak için kullanılmamıştır. Cinsiyetten bağımsız olarak “çocuk” veya “genç kişi” anlamına gelirdi.

 Enneacontakaienneagon’un aslında İngilizce dilinde bir kelime olduğunu biliyor muydunuz ? (Ve supercalifragilisticexpialidocious’ın telaffuz edilmesinin zor olduğunu mu düşünüyorsun?). Aslında, kelimenin anlamı, kelimenin kendisi kadar gariptir: Doksan dokuz yüzlü bir şekil.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.