Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bir Dil Öğrenmenize Nasıl Yardımcı Olabilir (Ve Nasıl Yapamaz)

5 ay önce
221 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Bu osmoz değil. Bu sihir değil. Fakat uyku ve öğrenme arasındaki ilişki çok gerçektir. Uykunun dil öğrenicilerine nasıl yardımcı olabileceğini görmek için bilime bir göz attık.

Muhtemelen uykunun sağlığımız ve esenliğimiz için son derece hayati olduğunu söylemeden gider. Koalas anla – günde 18 ila 22 saat uyurlar . Bu, insanlar için biraz daha fazla olabilirdi, ama mesele şu ki, iyi bir gece uykusunun önemi fazla vurgulanamaz. Faydaları sayıca çok olsa da, bilim insanları tarafından keşfedilmeye devam ettikleri bir ilişki olan uyku ve öğrenme arasındaki bağlantıyla ilgileniyoruz.

Araştırmalar, uykunun yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olabileceğini ve özellikle yeni bir dil öğrenirken faydalı olabileceğini gösteriyor – ama belki de düşündüğünüz gibi değil.

Uyku ve Öğrenme: Bilim Ne Diyor?

Araştırmalar, uyurken, beyninizin işte zor olduğunu ve gün içinde çektiğiniz bilgileri işlediğini gösteriyor. Birçok insan, REM (hızlı göz hareketi) uyku evresine aşinadır; bu, en çok rüya görüldüğü zamandır, fakat REM uykusuzluğunun daha az bilinen bir fazına yavaş dalga uykusu veya SWS denir. Araştırmacılar, SWS’nin bellek işleme için önemli bir aşama olduğunu gördüler .

Londra Kraliyet Holloway Üniversitesi’nde psikoloji okutmanı ve araştırmacı olan Dr. Jakke Tamminen , uykunun öğrenmeyi nasıl etkilediğini ve bu süreçte hafıza hafızasının oynadığı rolü inceler.

Tamminen’in çalışmalarından biri, yeni kelime kelime kelimeleri öğrenen ve daha sonra aynı günlerde test edilen katılımcıların bir kontrol grubunu ve uyuduktan sonra test edilen bir deney grubunu içeriyordu.

Ama bunlar sadece rastgele olmayan kelimeler değildi. Kurmaca bir dilden, onları birbirine bağlayan gizli bir kuralı olan kelimelerdi. Çalışmada , deney grubundaki katılımcıların uyurken kuralı anlayabildikleri ve uyguladıkları ve öğrendikleri kelimeleri uyumayanlardan daha iyi anlayabildikleri bulunmuştur.

Bellek konsolidasyon denilen şeyin bağlı olduğu uyku iğ uyku SWS evresinde ortaya çıkıyor ve yeni bilgilerin reaktivasyonu katılan veya beyin aktivitesinin öbekler. Çalışma uyku miller en çok sergilenen katılımcılar onlara yeni kelimeleri muhafaza etmesine yardımcı olan mevcut anılar ve yenilerinin arasındaki entegrasyonun en belirtileri gösterdiğini buldular.

“Öğretmenler, doğru dinlenmenin başarılı öğrenim için çok önemli olduğundan şüphe duyuyorlar. Araştırmamız, bu kavram için deneysel destek sağlıyor ” diyor Royal Holloway’ın psikoloji bölümü başkanı Dr. Kathy Rastle .

Uykunuzda Öğrenim Hakkında Efsaneleri Temizleme

Uyku açıkça, her şeyi öğrenmede önemli bir rol oynar ve özellikle de dilleri öğrenir. Ama bazen bu bağlantı gerçekliğin ötesinde alınır.

Uyurken ve akıcı bir şekilde uyandığınızda bir Fransız kaydı çalabildiği kadar çekici geldiği için, bu ne yazık ki beynin nasıl çalıştığı değil. Uykunuzdaki yeni bilgileri öğrenen hipnopedia fikri, Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünyasında kullanımının artmasıyla birlikte popülaritesine rağmen büyük ölçüde düştü .

1950’lerde iki araştırmacı yürütülen bir çalışma onlar uyurken onlar katılımcılar için birileri listeleme trivia gerçekleri kaydını oynadığı. Katılımcılar uyandığında, listelenen olguların hiçbirini korumuş görünmüyorlardı.

Bilim, biz oldukça güvenli tamamen yeni malzeme öğrenemez sonucuna varabiliriz ikenuyku, ancak yeni malzeme öğrenmek için daha olasıdır çünkü sen uyudu.

 Bu osmoz değil. Bu sihir değil. Fakat uyku ve öğrenme arasındaki ilişki çok gerçektir. Uykunun dil öğrenicilerine nasıl yardımcı olabileceğini görmek için bilime bir göz attık.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.