Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Diğer Kültürlerden Esinlenilen 4 Sağlıklı Diyet

5 ay önce
99 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Weight Watchers ve Whole30’da mı? Diğer kültürlerden bu sağlıklı diyetlerden birini deneyin ve şeyleri basit ve taze tutmanın tüm farklılığı nasıl yapabileceğini görün.

Dünyanın farklı kültürlerinden çok şey öğrenebiliriz. Dil, aşk, yaşam ve ölüm, dünyaya bakış yolları hakkında bilgi edinebiliriz.

Ve sonra yiyecek var. Yeni mutfakların örneklenmesi, diğer kültürleri keşfetmenin en heyecan verici kısımlarından biridir ve genellikle lezzetli keşiflere götürür. Bir zamanlar, diğer birçok ülke ve bölge, bir yandan da, iyi bir şekilde, sağlıklı diyetleri nasıl kendi başlarına yiyebileceklerini keşfettiler ve birçoğu yüzyıllardır bu şekilde yemek yiyorlardı.

Amerikalılar, bu mutfaklardan birkaçının kendi yeme alışkanlıklarına dahil olmaları için yeterince ilham almıştır. İşte dünyadaki diğer kültürlerden gelen dört sağlıklı diyetin bir toplaması.

1. Akdeniz Diyet

En popüler sağlıklı diyetlerden biriyle başlayacağız: Akdeniz . Akdeniz’i kuşatan ülkeler elbette çok farklı – kültürel, dilbilimsel olarak, etnik olarak – ama yediklerinin temelini oluşturan bazı ortak temalar var. Diyetin en önemli bileşenlerinden biri de, çok fazla deniz ürünü tüketiyor. İşte bu diyetin diğer ilkelerinden bazıları :

 • Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve baklagiller gibi bitki bazlı gıdalara odaklanın
 • Zeytinyağı yerine tereyağı kullanın
 • Tuzdan ziyade otlar ve baharatlarla mevsim
 • Sadece arada kırmızı et yiyin – bunun yerine balık ve kümes hayvanları yiyin

Yiyecekleri çevreleyen kültür de bu diyetin önemli bir parçasıdır. Yemekler arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte yenmek içindir; Onlar sosyal bir toplantıdır. Daha çok konuşmak çoğu zaman daha yavaş yemeye ve bazen daha az yemeğe neden olur. Ilımlılıkla kırmızı şarap içmek, Akdeniz Diyetinin bir diğer popüler parçasıdır.

Araştırmalar bu diyet ile kalp hastalığı ve kanser riskinin azalmasının yanı sıra daha düşük kolesterol arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

2. Nordic Diyet

Nordic Diyet – Sağlıklı beslenme ve Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya ve İzlanda yaşayan insanların yeme alışkanlıkları esinlenerek – nispeten küçük farklılıklar sadece bir çift, Akdeniz Diyeti çok benzer. Bunlar temel konular:

 • Meyveler (çok sayıda çilek), sebzeler (özellikle lahana ve kök sebzeler), tam tahıllar (arpa, yulaf ve çavdar) ve baklagiller gibi bitki bazlı gıdalara odaklanın.
 • Tereyağı yerine kanola yağı kullanın
 • Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıkları ve morina balığı ve pisi balığı gibi yağsız balıkları yiyin
 • Et tüketimini sınırlayın ve etiniz olduğunda, yerel ve sürdürülebilir kaynaklı küçük et parçaları yiyin.

Diyet, yerel ve taze yiyecekleri ve sürdürülebilirliği büyük ölçüde vurgulayarak , hem çevre hem de bedeniniz için sağlıklı bir diyettir. Çalışmalar, Nordik Diyet ile kardiyovasküler hastalık ve Tip-2 Diyabet riskini azaltmanın yanı sıra kilo kaybınayardımcı olma potansiyeli arasında bir bağlantı bulmuştur .

3. Fransız Diyet

Amerikalılar, özellikle Fransa ve kültürü tarafından, daha özel olarak da Fransız kadın modası ve vücut tipleri tarafından beslenmeye eğilimlidirler . Makale sonrası makale, zamanımızın felsefi sorusunun bazı varyasyonlarını sormaktadır: Fransız kadınları nasıl bu kadar ince kalmaktadır? Genellemelere dayanan ve genetik ve diğer faktörleri göz ardı eden indirgemeci bir soru, ama Fransız Diyetinin (Paris Diyeti olarak da bilinir) bir eğilim haline gelmesinin bir parçası. Bu diyetin en çekici parçalarından biri, Fransızların sevdiği yiyecek ve bol miktarda ekmek ve peynir yemek. Öbür diyetler daha Fransız Diyeti az cezalandırıyor ve daha zevkli hale getirir – Odak burada daha ne kadar sen daha yemek neyi

sen ye. İşte bazı kurallar :

 • Yavaş yiyin – yemeğinizin tadını çıkarın ve tadını çıkarın
 • Baharatlarla lezzetli yemeklerin tadına varın, ancak bölümleri küçük tutun
 • Dikkatsizce atıştırmayın ya da hareket halindeyken yemek yemeyin; otur ve bir masada yemek
 • Sürekli yemek yerine yemek pişirmek
 • Çok su iç

Yağlı peynirler ve diğer zengin yiyecekleri tüketmesine rağmen, Fransızlar Amerikalıları ortalama olarak geride bırakmakta ve daha düşük koroner kalp hastalığı oranlarına sahiptir.

4. “Asya” Diyet

Asya’nın, farklı ülkeler, diller ve kültürlerin muazzam bir yelpazesini içeren bir kıta olduğu düşünülürse, “Asya Diyeti” diye adlandırmak biraz saçma geliyor. Ancak, bu diyetin adı, çeşitli Asya mutfaklarından unsurlar ve genel ilkeleri ortaya çıkardığı için budur.

Bu diyet, özellikle sebzelere, tam tahıllara ve balıklara odaklanan Akdeniz ve İskandinav diyetleriyle benzerlik göstermektedir. Asya Diyetinin ana bileşenleri şunlardır :

 • Çok sebze yemek
 • Yemekle birlikte pilav var, ama porsiyonları küçük tutuyorsunuz – ana yemek değil, garnitür
 • Çorba, hızlı bir şekilde doldurmak için harika bir yoldur
 • Çok fazla deniz mahsulü yiyin, ancak ayda sadece kırmızı et yiyin
 • Baharat (ve bazı ısı) anahtar
 • Bolca su ve çay içirin ( ancak öğünlerinizle değil )
 • Porsiyonları küçük tutmak için küçük tabakları ve kaseleri kullanın ve eşyaları yavaşlatmak için çubuklarla birlikte yiyin

Asya Diyet kilo kaybı , diyabet önleme ve iyi kalp sağlığı ile bağlantılı olmuştur.Weight Watchers ve Whole30’da mı? Diğer kültürlerden bu sağlıklı diyetlerden birini deneyin ve şeyleri basit ve taze tutmanın tüm farklılığı nasıl yapabileceğini görün.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.