Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Dillerde Konuşma: Glossolalia’nın Dili ve Uygulaması

6 ay önce
218 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

İnsanların dilleri konuşmasını sağlayan şey nedir ve aslında ne diyorlar? Glossolalia’yı ve hangi araştırmacıların bu konuda keşfettiklerini araştırıyoruz.

Daha önce “glossolalia” kelimesini hiç duymamış olabilirsiniz, ancak muhtemelen bu terimin konuşma dilini duymuşsunuzdur: dillerde konuşma. Çoğunlukla, bu fenomen dini bir bağlamda ortaya çıkmaktadır ve belki de televizyonda ya da YouTube videolarında zeminde kıvranan ve görünüşte anlamsız kibirleri karıştıran klipler görmüşsünüzdür . Bu glossolalia eylemde. Ve çok yaygın olmasa da, ABD’de ve dünyanın her yerinde kiliselerde dil konuşan insanlarla karşılaşabilirsiniz.

İnsanlar Neden Dillerde Konuşuyor?

Glossolalia, Pentecostal Hıristiyan ibadet hizmetlerinde çok yaygındır, fakat aynı zamanda Hıristiyanlığın diğer mezheplerinde ve putperestlik, şamanizm ve Japonya’nın Tanrı Işık Derneği gibi diğer dinlerde (ve kültlerde ) de meydana gelmiştir .

İnsanlar yoğun dini deneyimler sırasında dilleri konuşmaya eğilimlidirler ve Hıristiyanlar genellikle glossolalia’yı Kutsal Ruh’tan gelen ilahi bir armağayla ilişkilendirirler. Bu makalede daha sonra bilimsel bulguları tartışacağız, ancak glossolalia ve spesifik beyin aktivitesi arasında bir bağlantı olduğu görülmektedir. Glossolalia’nın bir endişe ya da bir çeşit psikoz, stres giderici , ya da belki tamamen tamamen ortaya çıktığı iddiaları da vardır .

Glossolalia Dilbilimi

Glossolalia’ya bakmaya başladığımızda ilk sorumuz şu oldu: insanlar aslında dilleri konuştuklarında ne diyor? Herhangi bir dilsel bileşen var mı? Tarih boyunca çeşitli dini liderler , glossolalia’nın sadece bir yabancı dili konuştuğuna inanıyorken, gerçek şu ki, bu sadece anlamsız seslerin bir dizisidir ve çoğu zaman konuşmacı , söylediklerinin farkında bile değildir .

Ancak, dilbilimci William J. Samarin tarafından Toronto Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar , glossolalia’nın anlamsız olmasına rağmen, hece gruplarını ayırmak için tonlama, ritim ve duraklamaların kullanılması gibi belirli şekillerde insan diline benzediğini öne sürmektedir. Ancak, Samarin bir grup öğrencinin o anda yapay bir dil icat etmesini istediğinde, ortaya çıktıkları şey glossolalia’ya çok benziyordu ve onu glossolalia’nın herkesin üretebileceği icat edilmiş bir dil olduğu sonucuna götürdü .

Bilim Ne Diyor?

Dilbilim bir yana, birileri dillerinde konuşmaya başladığında beyinde neler olduğunu belirlemek için birkaç bilimsel çalışma yapılmıştır.

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen böyle bir çalışma , glossolalia nöbetleri sırasında serebral aktivitedeki değişikliklere bakmış ve frontal loblarda aktivite azalmıştır. Bunlar, beynimizin davranışlarımızı kontrol etmekle ilgili bölümleridir, bu yüzden insanlar dilleri konuştuklarında , kontrol kaybına uğradıklarında imkansızdır . Çalışma aynı zamanda, dil konuşmacılarının normal konuşma sırasında etkinleştirilecek olağan dil merkezlerinin kontrolünde olmadığını, glossolalia’nın bir çeşit “dil” demenin samimiyetsiz olduğunu belirttiğini bulmuştur.

Ama eğer bir dil değilse ve seslerin kontrollü bir şekilde söylenmemesi halinde, glossolalia nedir? Öğrenmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olabilir.İnsanların dilleri konuşmasını sağlayan şey nedir ve aslında ne diyorlar? Glossolalia’yı ve hangi araştırmacıların bu konuda keşfettiklerini araştırıyoruz.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.