Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Elhamra Granada İspanya hakkında ilginç gerçekler

6 ay önce
135 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Elhamra’yı günde 6.000 kişi ziyaret ediyor. İspanya’nın en çok ziyaret edilen anıtıdır.

Aslen 889’da küçük bir kale olarak inşa edilmişti. Elhamra, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Granada’nın kraliyet sarayı ve mahkemesine dönüştü. Bir kale ile saray arasındaki ilk değişiklik, Granada Sultanı Yusuf tarafından 1333 civarında gerçekleşti.

Elhamra’nın yeryüzünde bir cennet olması gerekiyordu.

Elhamra kompleksinin ana binaları, 740 metre (2430 ft.) Uzunluğunda ve 205 metre (674 ft.) En büyük genişliğinde ölçülen bir plato üzerine inşa edilmiştir. Elhamra’ya yapılan ziyaret normalde yaklaşık 2 veya 3 saat sürüyor ve çoğu insan yolda 3 veya 4 kilometre yürüyor. El Hamra’nın içinde yiyecek ve içecek alabileceğiniz yerler var ama çoğu insan bir sandviç getiriyor ya da küçük barlar ya da büfeleri kullanıyor.

Elhamra’yı ziyaret

Son 20 yılda ya Alhambra için bilet almak çok zordu. Sorun, çok yüksek talep ve Nazri saraylarına girmesine izin verilen kişi miktarındaki kısıtlama tarafından yaratılmıştır. Birkaç yıl önce yolsuzlukla ilgili bir sorun yaşandı, daha sonra bilet dağıtım sistemi bilet yöneticisine taşınırdı. Bu çok başarısız oldu, biletlerde büyük bir ismin böyle kötü bir iş yapabildiğine inanmak zor. Birçok insan çok verimsiz, kötü çalışan bir hizmete katlanmak zorunda kaldı. Avustralyalı, çok fazla soruna neden olan kredi kartlarını kullanamaz. Yazma zamanında bilet sistemi çok kötü değil, ancak bilet satın almak hala tüm dikkatinizi gerektirir. İnsanlar çoğu şehirleri ziyaret ettiğinde, ilk olarak bir uçuş ve konaklama rezervasyonu yaparlar, sonra nerede ziyaret edeceğini düşünürler.

Granada bir fay hattından uzak değildir ve küçük depremler oldukça yaygındır. 1821’de bir deprem Elhamra kompleksine zarar verdi. Albolote kentinin hemen dışında 19 Nisan 1956’da kentin hemen dışında yer alan daha büyük depremler var. Richter ölçeğine göre 5.1’e ulaşan bir deprem 12 kişinin ölümüne neden oldu ve Elhamra’nın tarihte birçok büyük deprem yaşadığı için 250 ev yıkıldı. . 60 bin kişinin hayatını kaybettiği 1755 Lizbon Depremi burada hissedilirdi.

Nasrid saraylarında herhangi bir zamanda izin verilen kişi sayısı sınırlıdır, bu nedenle kişinin Elhamra’nın bu bölümüne girebileceği zamanı belirten bir bilet satın almak gerekir. Nasrid Hanedanı, 1230’dan 1492’ye kadar Granada Emiri’ni yöneten İberya’da son Arap Müslüman hanedanıydı. Yirmi üç emir, Muhammed XII (Boabdil) tarafından 1230’a kadar 2 Ocak 1492’ye kadar Muhammed tarafından 1230’da Hanedan’ın kurucusundan hüküm sürdü. Aragon ve Kastilya’nın Hıristiyan İspanyol krallıklarına teslim oldu. Bugün Nasridlerin en görünür kanıtı, kendi egemenliği altında inşa edilen Elhamra sarayı kompleksidir.

İspanya’nın kaybı, İspanya’nın güneyindeki yedi yüz yıllık Müslüman yönetiminin sonunu ilan etti. Boabdil, Elhamra’da yaşayan son Arap hükümdardı. Elhamra’nın İspanyol hükümdarları tarafından devralınmasına karar verdi. Arka kapıdan ayrıldı, (la puerta de los siete suelos), daha sonra kapıyı sonsuza kadar kapatmasını istedi. Alhambra’ya bilet gişesinden girdikten hemen sonra soldaki kapıyı görebilirsiniz.

Elhamra’nın iç mekanlarını süsleyen geometrik eser İslam hukukunu takip eder, yani canlı varlık tasvirleri yoktur.

Elhamra’nın tavanları, sütunları ve duvarları 10.000’in üzerinde Arapça yazıtla kaplıdır. Kur’an’dan şiir ve ayetlerden, akıllı aforizmalara, övgü dolu sloganlara ve dindar dileklere kadar her şeyi içerirler. Nasrid sloganı – “Allah’tan başka bir şey yoktur” – en yaygın yazıttır.

Granada, İspanya’daki Alhambra sarayının dekoratif karo ve sıva desenlerinin matematiksel özellikleri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Tartışmalı olmasına rağmen, bazı yazarlar, 17 duvar kağıdının hepsinin Elhamra’da bulunabileceğini söylüyorlar. (Duvar kağıdı grupları hangi kalıpların tekrar edilebileceğidir.)

Illustrator MC Escher sarayı iki kez ziyaret etti. Modeller, mozaikler ve dönme simetrisi çizimleri üzerinde büyük bir etkiye sahipti .Elhamra’yı günde 6.000 kişi ziyaret ediyor. İspanya’nın en çok ziyaret edilen anıtıdır.

Aslen 889’da küçük bir kale olarak inşa edilmişti. Elhamra, on dokuzuncu yüzyılın ortalarında Granada’nın kraliyet sarayı ve mahkemesine dönüştü. Bir kale ile saray arasındaki ilk değişiklik, Granada Sultanı Yusuf tarafından 1333 civarında gerçekleşti.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.