Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

İnsan vücudu hakkında ilginç gerçekler

6 ay önce
187 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

1. İnsan vücudu tamamen hücrelerden oluşur, yetişkin vücudunda yaklaşık 37.2 trilyon hücre bulunur. Vücudun ana sistemleri şunlardır: integumenter sistem (deri, saç, tırnaklar, vb), iskelet sistemi (kemikler), sinir sistemi (beyin ve sinirler), kardiyovasküler sistem (kalp, kan ve kan damarları), endokrin sistemi ( hormonlar), kas sistemi (kas), solunum sistemi (akciğerler), sindirim sistemi (ağız, yemek borusu, mide, vb), üreme sistemi (cinsiyet organları).

2. Entegümental sistem saç, deri, tırnak ve ter bezlerini içerir. Saç ayda yaklaşık 1 cm büyür, ve kafadaki ortalama saç sayısı 120 000’dir. Her ay vücut tamamen yeni hücrelerle cildin yerini alır, ömür boyu yaklaşık 40 pound eski cilt hücresi dökülür. Tırnaklarınız haftada yaklaşık 0,5 mm büyür.

3. İskelet sistemi 206 kemik ve 32 dişten oluşur. Yaşlandıkça, belirli kemikler birbirine karışır, bu yüzden bebeklerin yetişkinlerden daha fazla kemiği vardır, örneğin kafatasına. Çoğu insan 12 çift kaburgaya sahiptir, ancak bazı insanlar ekstra bir kaburga sahiptir ve onlara 25 kaburga verir. Kemikleriniz aslında vücudunuzdaki en zor şey değil, diş minesiniz.

4. Eğer vücuttaki tüm sinir hücrelerini dizilmiş olsaydınız, 965 km uzunluğunda uzanırlardı. Bir bebeğin ilk yılında, beyinleri üç katı büyüklükte büyür. Beyinde Samanyolu galaksisinde yıldızlardan daha fazla nöron vardır.

5. Kardiyovasküler sistem, kan, besin ve gazların vücut hücrelerine ve vücutlarına taşınmasından sorumludur. Hüzün ya da duygusal stres gerçekten kalbinizi kırabilir, çünkü kalp kasının aniden zayıfladığı ve göğüs ağrısı, nefes darlığı ve kol ağrıları gibi belirtilere neden olduğu kardiyomiyopati denilen bir duruma neden olurlar.

6. Endokrin sistemi hormon salgılanmasından sorumludur. Adrenalin, vücudunuzu dövüş veya uçuş tepkisi için hazırlayan, kalp atış hızınızı ve enerji seviyenizi yükselten ve acı hissetme yeteneğinizi azaltan güçlü bir hormondur.

7. Vücudunuzu sözleşme yaparak hareket ettirmek için kaslar sorumludur. Bir adım 200 kas kullanır. Vücudundaki en güçlü kas dildir. Kas kazanmak için yarısını kaybetmek uzun sürer.

8. Akciğerler solunum sırasında gaz değişimi için kullanılır. Ortalama bir kişi nefeslerini 30 ila 60 saniye tutabilir, ancak serbest bir dalgıç 20 dakika boyunca nefeslerini tutabilir.

9. Sindirimin ilk adımı çiğneme. Bir kişi her gün 1-3 boya tükürük üretir. Yetişkin bir mide yaklaşık 1.5 litre materyal tutabilir. Yiyecekler, ince bağırsağa taşınmadan önce midede 2-3 saat kalır. İnce bağırsak yaklaşık 22 feet uzunluğundadır. 150 kiloluk bir kiloyu sürdürebilmek için, bir insan ömründe 50 ton yiyecek yer.

10. Erkek ve dişi üreme sistemleri çok farklıdır. Bir dişi hayatında 300-400 yumurta yumurtlar, erkekler ise hayatlarında yaklaşık 500 milyar sperm hücresi üretir. Eski Yunanlılar, erkek ve dişi üreme organları için aynı terminolojiyi kullandılar, örneğin vajina basitçe tersine çevrilmişti ve yumurtalıklar testis idi.

Sorular

1. Vücutta kaç hücre var? (37,2 trilyon)

2. Endokrin sistemi hangi fonksiyonel kısımlara işaret eder? (Hormonlar)

3. Kafanda kaç kıl var? (120 000)

4. Vücudun cilt hücrelerini değiştirmek ne kadar sürer? (bir ay)

5. Normal kaburga sayısı nedir? (24 veya 12 çift)

6. Daha fazla kemiği kim var: bebekler veya yetişkinler? (Bebekler)

7. 965 km uzaklık ne anlama geliyor? (vücuttaki tüm nöronların uzunluğu)

8. Yaşamın ilk yılında beyin hangi oranda büyür? (3x)

9. Hangi üç bölüm kardiyovasküler sistemi oluşturur? (kalp, kan, kan damarları)

10. Kardiyomiyopati nedir? (kırık kalp veya göğüs ağrısı, nefes darlığı, kol ağrıları)

11. Hormon salgılanmasından hangi sistem sorumludur? (endokrin)

12. Hangi hormon ağrı hissetme yeteneğini azaltabilir? (Adrenalin)

13. En güçlü kas nedir? (dil)

14. Bir adım yapmak için kaç kas atıyor? (200)

15. Solunum sisteminin adı nedir? (solunum)

16. Bir insanın nefesini tutabileceği ortalama süre nedir? (30-60 saniye)

17. Yetişkin mide kapasitesi nedir? (1,5 litre)

18. Yemek midede ne kadar kalır? (2-3 saat)

19. Erkek ve dişi üreme sistemleri arasındaki fark nedir? (300 veya 400’e karşı 500 milyar gamet)

20. Erkek ve dişi üreme sistemlerine aynı şeyi kim attı? (Antik Yunanlılar)1. İnsan vücudu tamamen hücrelerden oluşur, yetişkin vücudunda yaklaşık 37.2 trilyon hücre bulunur. Vücudun ana sistemleri şunlardır: integumenter sistem (deri, saç, tırnaklar, vb), iskelet sistemi (kemikler), sinir sistemi (beyin ve sinirler), kardiyovasküler sistem (kalp, kan ve kan damarları), endokrin sistemi ( hormonlar), kas sistemi (kas), solunum sistemi (akciğerler), sindirim sistemi (ağız, yemek borusu, mide, vb), üreme sistemi (cinsiyet organları).

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.