Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kaç Kişi Türkçe Konuşuyor Ve Nerede Konuşuluyor?

5 ay önce
151 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Türkçenin resmi bir Kıbrıs dili olduğunu biliyor muydunuz, yoksa dünya çapında 80 milyondan fazla konuşmacı var mı? Türk dili hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Türk Dilinin Kısa Tarihi

Türkçe, Kazakça, Özbek ve diğer birçok dil ile birlikte Türk dil grubunun bir parçasıdır . Türk dilleri, Moğol ve Mançu-Tungus dillerini de içeren daha büyük Altay ailesinin bir parçasıdır.

Türkçe, Eski Anadolu Türkçesinden türemiştir . Eski versiyon, Selçuklu Türkleri tarafından 11. yüzyılın sonlarında kullanılmış ve daha sonra imparatorlukları boyunca dili yayan Osmanlı Türklerinin resmi dili olmuştur. Orta Osmanlı Türkçesi döneminde  – 15. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar – Türkler, Osmanlılar İslam dünyasına hükmettiğinden, Arapça ve Farsça’dan büyük ölçüde etkilenmiştir.

20. yüzyılda her şey değişti. Osmanlı İmparatorluğu düştü ve 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. 1928’de yeni hükümet, Latin alfabesiyle Türkçenin Arapça senaryo formunun yerini aldı ve dilin yabancı etkilerinin çoğunu kaldırdı. Böylece Modern Türk doğdu.

Dünyada Türkçe Konuşulan Nerede?

Türk olan resmi dil Türkiye ve Kıbrıs’ın resmi dillerinden biri. Aslında, Kıbrıs’ın kuzey kesimi kendisini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak adlandırıyor ve kendisini bağımsız bir devlet olarak görüyor. 1974’te Türkiye, askeri darbeden sonra Kıbrıs’ın kuzey bölgesini işgal etti. O zamandan beri, Kıbrıslı Türkler adanın kuzey ucunda yaşamışlar ve Kıbrıslı Rumlar güney üçte ikisinde ikamet etmişlerdir. Birleşmiş Milletler birlikleri sınırı devriye geziyorlar, fakat ne BM ne de Türkiye dışındaki herhangi bir ülke KKTC’nin bağımsızlığını kabul etmiyor.

Türk, aynı zamanda, eski Osmanlı İmparatorluğu’nun bazı kesimlerinde, belli başlı belediyelerde resmi statüye sahip olduğu Kosova ve Makedonya’nın yanı sıra Irak, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk ve Sırbistan gibi Türkler tarafından da konuşulmaktadır . Ayrıca, Türk göçmen toplulukları Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, İsviçre ve Fransa’da dil konuşuyor.

Kaç kişi Türkçe konuşuyor?

Dünyada yaklaşık 78 milyon insan Türkçeyi doğal olarak konuşur ve birkaç milyon daha onu ikinci bir dil olarak konuşur. Türk konuşmacıların büyük çoğunluğu Türkiye’de yaşıyor – bunların 74 milyondan fazlası.

Büyük bir göçmen nüfusu nedeniyle Almanya, yaklaşık 1,5 milyon Türk konuşmacıya ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 600.000 konuşmacıya ev sahipliği yapan Bulgaristan’da nispeten büyük bir Türkçe konuşulan nüfus da bulunabilir. Nüfusa göre, bunu Kıbrıs’ta ve özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 300.000 konuşmacı izliyor. Hollanda’da yaklaşık 250.000 Türk konuşmacı var; Fransa’da 221,000; Avusturya’da 200.000; Özbekistan’da 130.000; Amerika Birleşik Devletleri’nde 116.000 ;  Belçika’da 113.000; ve Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kazakistan, Irak, Sırbistan, İsviçre ve Arnavutluk’ta 100.000’den az.

Neden Türkçe Öğrenmeli?

Okuduğunuz gibi, Türkçe dünya çapında çok sayıda konuşmacıya sahiptir ve bu da hangi dili öğreneceğine karar verirken yararlı bir seçimdir . Yalnız seyahat amaçlı olarak, Türkiye güzel ve tarihi bir ülkedir ve İstanbul şehri globetrotters için popüler bir yerdir.

Evet, Türkçe öğrenmek için İngilizce konuşanların en zor dilleri listemizde bulunuyor, ama kesinlikle imkansız değil ve bu da değerli olduğunu kanıtlayan bir meydan okuma olacak.Türkçenin resmi bir Kıbrıs dili olduğunu biliyor muydunuz, yoksa dünya çapında 80 milyondan fazla konuşmacı var mı? Türk dili hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.