Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kara Cuma nedir, ve nerede kutlanır?

5 ay önce
158 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Kalabalıkların ardındaki öykü: Kara Cuma’nın tarihine rehberlik eden ve dünyanın her tarafına katılanlar.

İster Walmart’taki son televizyonda öfkeli çetelerin kavgalarını çekiyor, ister yeni serin kıyafetlere çok para biriktiriyor, evde yemek artıkları tüketiyor, hem de Plague gibi perakende mağazalarından kaçınıyor, Black Friday çoğu Amerikalıda içkili tepkilere neden olabilir. Yıllar geçtikçe, “tatil” hem uzunluk hem de satışta büyümeye devam etti ve hatta dünyanın diğer bölgelerine yayıldı. Bu tüketici tatili hakkında sorularınız mı var? İşte en sık karşılaşılan Black Friday sorularınızın cevaplarını içeren bir SSS.

Kara Cuma ne?

Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan bir tüketici tatilidir, ancak dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştır. Giysi, elektronik ve diğer ürünlerle ilgili en iyi anlaşmaları almaya çalışan uzun soluklu (ve hatta bazen de tehlikeli damgalayıcılar) çizgilerle karakterizedir. Mağazalar genellikle büyük Black Friday satış ve indirimleri sunar, böylece bir anlaşma arayan herkesi çeker.

Kara Cuma ne zaman?

Kara Cuma her zaman Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonraki gün gerçekleşir. Ancak Kara Cuma’nın başlama zamanı her sene yükseliyor. Şimdi, birçok mağaza Şükran Günü’nde açılıyor. Bu çalışanlar için ideal değildir, ancak müşterilere ağır indirimli ürünler için acele etmelerini sağlar. JC Penney gibi bazı mağazalar Şükran Günü’nde saat 2’ye kadar açık bile. Ancak, Costco ve Home Depot gibi diğer mağazalar bir stand alarak Black Friday’in kendisine kadar açmayı reddettiler, böylece çalışanlar aileleriyle Şükran Günü geçirebiliyorlar. Massachusetts gibi bazı eyaletlerde de tüm mağazaların Şükran Günü’nde açılmasını engelleyen yasalar var.

Kara Cuma’nın Tarihi Nedir?

Kara Cuma tarihine bakıldığında, dikkate alınması gereken iki anlatı vardır. Perakende mağazaların desteklediği, Black Friday’in mağazaların kayıp ya da “kırmızı renkte” olduğu fikrinden kaynaklandığını söyleyen bir hikaye, tüm yıl tatil indirimleri kâr elde etmelerine ve “ siyah.”

Görünüşe göre, bu aslında Black Friday’in nasıl geldiği değil . Gerçek tarih Kara Cuma’da arka Şükran kent ve mağazalara büyük kalabalıklar çekti sonra büyük bir ordu donanma futbol oyunu Cumartesi günü her yıl düzenlenen 1950’ler Philadelphia yılına dayanıyor. Polis, kaosla başa çıkmak için Cuma günü fazladan sıkı çalışmak zorunda kaldı ve günü dileyemedi, bu yüzden Black Friday terimini kullandılar. Terim, 1980’lerin sonuna kadar perakendecilerin iddia ettiği ve yukarıda bahsi geçen kar getiren hikayeye dönüştüğü zamana kadar ülkenin geri kalan kısmına yayılmadı.

İnsanlar Siyah Cuma Dünyasına Nasıl Katılır?

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde, dünyadaki ülkeler Black Friday’ın ABD’deki başarısını, kendi fırsatlarını sunarak ya da yılın aynı döneminde benzer alışveriş tatilleri yaratarak kullanmaya başladı.

Avrupa’da , Amerikan Kara Cuma günü, bir gün önce Şükran Günü’nü kutlamamaya rağmen, perakende mağazalarında büyük bir satış günü haline geliyor. İngiltere, 2010’dan bu yana Amazon’un Atlantik’e karşı ilk konseptini getirdiği iddia edilen Black Friday işlemlerinin arttığını gördü. Black Friday satışları da Danimarka, Fransa, İtalya ve Almanya’da yükselişe geçti – ikincisi Black Friday ve Cyber ​​Monday fırsatlar arasında 2017 yılında 5,7 milyar avro harcama yaptı. Kanadalı mağazalar, Şükran Günü’nün Ekim ayında kutlanmasına rağmen Kara Cuma indirimlerini de sunuyor.

Meksika’nın Black Friday versiyonuna El Buen Fin (“iyi haftasonu”) deniyor ve Kasım ayının üçüncü pazartesi gününe kadar hafta sonlarında gerçekleşiyor. Bu da ülkenin devrimini 1910’da anıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, ama El Buen Fin hala Meksika’da “yılın en ucuz hafta sonu” olarak kabul ediliyor.

“Singles ‘Day” , Çin’in Black Friday versiyonudur. Sevgililer Günü karşıtı bir tüketici tatili, Singles ‘Day 11 Kasım’da gerçekleşir ve çoğunlukla çevrimiçi satıcılardan büyük indirimler sunar. 2013 yılında, çevrimiçi alışveriş platformu Taobao bir saat içinde iki milyon sütyen sattığını söyledi!Kalabalıkların ardındaki öykü: Kara Cuma’nın tarihine rehberlik eden ve dünyanın her tarafına katılanlar.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.