Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

KIM NEYI NEZAMAN İCAT ETTI-5

10 ay önce
194 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

DAT : 1987’ de ilk sayısal ses bantları geliştirildi. DAT! A kayıt yapılırken ses önce sayılardan oluşan bir barkoda çevrilir. DAT kaydedicide bu kod, manyetik bir desene çevrilir ve bu desen DAT üzerine kaydedilir. DAT’ taki kaydın dinlenmesi için süreç tersten işletilir ve sese çevrilir.

BUHARLA CALISIN ASANSOR : 1852’ de Elisha Otis, ilk buharla çalışan asansörü geliştirdi. 19. yüzyılda öyle yüksek binalar tasarlamışlardı ki, insanları ve eşyaları bu binalara çıkarıp indirmek için makineler yapmak gerekti. İlk olarak 1852’ de New York’ taki fabrika için buharla çalışan bir asansör yapıldı. Asansörde taşıyıcı kabloların kopması durumunda kabini güvenli bir şekilde durduracak yaylı bir güvenlik mekanizması bile düşünülmüştü. Hatta güvenliğini test etmek için ilk denemede halatlar kesildi ve yolculara asansörün güvenli olduğu ispatlanmış oldu.

GUNES ENERJISI PANELLERI: 1839’ da Antoine-Cesar Becquerel, güneş enerjisi panellerini icat etti. Alternatif enerji kaynaklarından birisi olan güneş enerjisi panelleri, ilk olarak Becquerel tarafından tasarlanmıştır. Mucit oluşturduğu düzenek aracılıyla düşük miktarda elektrik akımı elde etmeyi başarmıştı. Bugün evlerimizde kullandığımız güneş enerjisi panelleri Becquerel’ in düzeneğinin gelişmiş şekilleridir.

İNTERNET: 1968’ de Douglas Engelbart, internet teknolojisini icat etti. Tarih boyunca yapılan en büyük icatlardan birisidir. Birden fazla bilgisayarın telefon hattını kullanarak birbirleriyle iletişim kurabilmesi prensibine dayanan interent, bilgi çağının doruk noktası olarak da değerlendirilebilir. İlk olarak Amerikan Savunma Bakanlığının bilgisayarlarını birbirine bağlamak için kullanılan internet, sonraları tüm dünyaya yayılan bir veri ve bilgi ortamı halini aldı.

KAR MAKINASI: 1950’ de Wayne Pierce adlı kayak takımı üreticisi karsız geçen senelerde satışlarının düşmesinden ötürü ölü geçen sezonlarda kayak yapılabilmesini sağlayacak bir sistem geliştirmeye karar verdi ve sonuçta kar makinesini icat etti. Makinenin çalışma prensibi aslında çok basitti. Bir motor yardımıyla soğutulan havanın üzerine su damlaları serpiştiriliyor ve kar oluşuyordu. Fakat Pierce, ürettiği aletin üzerinde fazla bir gelişme kaydedememiş ve haklarını başka bir üreticiye satmıştır.

OTOMATIK KAPI: 1954’ te Dee Horton ve Lew Hewitt, otomatik kapıyı icat etti. İcattan hemen sonra seri üretime geçilmesi 6 seneyi almıştır. İlk otomatik kapının doğmasının ardında yatan fikir de oldukça ilginçtir. Horton ve Hewitt, bulundukları yerdeki kapıların aşırı rüzgarda zor kapanmasından ötürü otomatik kapıyı icat etmeyi düşünmüş ve üretmişlerdir.

YALAN DEDEKTORU : 1921’ de John Larson, yalan dedektörünü geliştirdi. Yalan dedektörü fikrinin temelleri aslında eski Çin’ e kadar uzanmaktadır. Eski Çinliler yalan söyleyen insanın tükrük miktarının arttığının farkına varıp şüphelilere pirinç çiğnetirlermiş. Yalan söyleyen insanın biyolojik değişimlerinden faydalanarak bir makine yapma fikri Larson’ un aklına geldiğinde o farklı bir kriter kullanmıştı. Yalan söyleyen insanların nabzı daha hızlı atmaktaydı. Larson’ un makinesi uzun süre kullanıldı fakat çeşitli nedenlerden dolayı güvenirliği hep sorgulandı.

KAR MOTORU : 1922’ de Joseph-Armand Bombardier, kar motorunu icat etti. Bombardier yalnızca karda hareket etmek için araç tasarlanmamış olduğunu fark edince çalışmalarına başladı. Önceleri araçta mutlaka bir tekerlek sisteminin olması gerektiği konusunda ısrarcı olan Bombardier, sonraları bir kayak takımı ve paletten oluşan sistemin en başarılı kar aracı olacağına karar verip icadını gerçekleştirdi. Bugün kullanılan kar motorları Bombardier’ in sistemine sahiptir.

SOKAK SUPURUCUSU: 1896’ da C.B. Brokks, sokak süpürücüsünü icat etti. İlk sokak süpürücüleri 1896’ da yollara çıktı ve sokakları süpürmeye başladı. İnsanlara thaf gelen görüntüsüne rağmen zamanla halk daha temiz caddeler için bu araçları kabullendi.

YUZME HAVUZU: Gaius Maecenas yüzme havuzunu geliştirdi. MÖ 2500 yıllarında bile Mısırlılar’ ın, Romalılar’ ın ve Yunanlar’ ın havuz kullandıkları bilinmektedir. Yüzme havuzlarının popülerlik kazanması çok daha sonralara rastlamaktadır. 1837’ de Londra’ da 6 bölümden oluşan büyük bir yüzme havuzu inşa edilmişti. 1896 tarihinde ise Olimpiyatlar’ a yüzme yarışlarının dahil edilmesiyle havuzlar yaygınlık kazanmıştır.

ELEKTRIK BATARYASI : 1799’ da Alessandro Volta, ilk elektrik bataryasını geliştirdi. Volta, elektrik akımını elde edebilmek için çinko ve gümüş tabakaları kullanıyordu. Sonunda ikisini bir arada kullanarak “pile” adını verdiği sistemle ilk bataryayı üretti. 1866’ da Georges Leclanche adlı Fransız mühendis, Volta’ nın kuru bataryasına alternatif ıslak bataryayı icat etti. Böylece dünyanın en yaygın olarak kullanılan çinko karbon bataryası geliştirildi.DAT : 1987’ de ilk sayısal ses bantları geliştirildi. DAT! A kayıt yapılırken ses önce sayılardan oluşan bir barkoda çevrilir. DAT kaydedicide bu kod, manyetik bir desene çevrilir ve bu desen DAT üzerine kaydedilir. DAT’ taki kaydın dinlenmesi için süreç tersten işletilir ve sese çevrilir.

Kullanıcı
Kanalda toplam 200 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.