Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kültürel Mirasınız ile Bağlanmak İçin 7 Eğlenceli Yol

6 ay önce
186 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Geçmişinize derinlemesine dalmak, atalarınızı keşfetmek ve bugünkü yaşamınıza neler kattığınızı anlatan bir rehber.

Bu günlerde aile çizgilerini takip etmek ve kültürel mirasla bağlantı kurmak tüm öfke. Bu eğilim, Ancestry.com gibi sitelerin yaygınlığı, 23andMe gibi DNA test hizmetleri ve PBS’de Köklerinizi Bulma gibi TV şovları tarafından vurgulanmaktadır .

Neden kültürel miras ve soybilime ilgi? Belki de insanlar giderek küreselleşen dünyamızda aidiyet ve kimlik duygusu hissetmek isterler. Ya da belki de teknolojinin hem atalarımıza daha derin girmeyi hem de kendi DNA’mızı test etmemizi daha kolay hale getirmesidir. Sebebi ne olursa olsun, birçoğumuz köklerimizi araştırmak, atalarımız hakkında olabildiğince fazla şey öğrenmek ve yaşamlarının merkezi olan bazı geleneklere katılmak için kaşınıyor.

Ataların aydınlanmasına giden yolda başlamanıza yardımcı olmak için, kültürel mirasınız hakkında daha fazla şey öğrenmek ve bunlarla bağlantı kurmak için yedi eğlenceli yolun bir listesi.

1. Bir DNA Testi Al

Atalarınızın nereden geldiğinden emin değilseniz, bir DNA testi başlamak için iyi bir yer olabilir. 23andMe, AncestryDNA ve Family Tree DNA gibi firmalar, size yanağınızın iç kısmını sürtme veya bir tüpe tükürme talimatı veren bir test kiti satacaktır. Kiti gönderirsiniz ve genellikle sonuçlarınızı alırsınız – birkaç hafta veya ay içinde, etnik mirasınızın yüzdelerini ve hatta potansiyel akrabaların listesini bile veren ayrıntılı bir rapor.

Bu test sonuçlarının, şirketlerin sınava ilişkin karşılaştırmaları yapmak zorunda olduğu soy bilgilerinin veri tabanları kadar kapsamlı olduğuna dikkat edilmelidir. Bazı popülasyonlardan veri eksikliğinden dolayı eleştiriliyorlar ve sonuçta çarpık yüzdeler oluşuyordu. Tüketici verilerinin güvenliğiyle ilgili endişeler de ortaya çıkmıştır – genetik kodunuzu dağıtmak, kar amaçlı şirketler için endişelenebilir. Neyse ki, DNA testi sizin çayınız değilse, atalarınız hakkında öğrenmenin başka yolları da var!

2. Bir Aile Üyesi ile Söyleşi

Aile ağacınız hakkında öğrenmenin en keyifli yollarından biri, eğer yapabiliyorsanız, eski bir akraba ile oturup sohbet etmek. Kişi hakkında veya telefonda büyükbaba, büyük büyükbaba, büyük teyze ya da amca ya da geçmiş hakkında size söyleyecek kadar uzun zamandır bulunan başka bir aile üyesi ile konuşmak için biraz zaman planlayın. Hazırlanan soruların bir listesi ile gelebilir, size uygunsa ya da sadece konuşmayı başlatıp nelerin ortaya çıktığını görebilirsiniz. Ailenizle aynı anda bağlantı kurarken, atalarınız hakkında bilgi edinmenin harika bir yoludur.

3. Araştırma, Araştırma, Araştırma

Görüşme ile ilgili bir röportaj bulamadıysanız ya da daha fazla şey öğrenmek için şimdi bir açlık duyduysanız bile, kitapları (ya da internet) vurma zamanı! Mirasınız hakkında Ancestry.com, USGenWeb Project ve diğer birçok web sitesinden çok şey keşfedebilirsiniz. Ya da biraz araştırma yapmak için kütüphaneye gidip daha geleneksel bir rotaya geçebilirsiniz. Tipik olarak, ailenizin bir çoğunun bulunduğu bir bölgede yerel kütüphaneyi ziyaret etmekten en iyi şekilde yararlanırsınız. Yardım için bir kütüphaneci istemekten çekinmeyin – araştırmalara yardımcı olmaktan genellikle memnun olurlar ve bazı kütüphaneler kendi soybilim uzmanlarına bile sahip olurlar.

4. Geleneksel Bir Yemek Pişir

Gıda, kültürel mirasın bir ayağıdır, bu yüzden ailenizin geçmişiyle bugün arasındaki boşluğu kapatmanın bir yolu, atalarınızın kültüründen veya menşe ülkesinden geleneksel bir yemek pişirmektir. Yemek tarifleri ve yemeklerle uğraşmak, bu kültürü gerçekten yaşamanız gibi hissetmenize yardımcı olabilir. Eğer atalarınız İtalya’dan geliyorsa, örneğin otantik bir İtalyan yemeği partisine ev sahipliği yapmayı öğrenebilirsiniz . Paylaşılan mirasınızı lezzetli bir yemekle kutlamak için bazı akrabalarınızı davet etmeyi düşünün.

5. Kültüre Özgü Medya

Kültürel mirasınızla meşgul olmanın bir başka yolu da film izlemek , TV şovlarını izlemek, kitapları okumak  ve atalarınızın ülkesinden veya dillerinden müzik ve pocastdinlemek . Bu, kendinizi kültüre sokmanıza ve bunun hakkında daha fazla şey öğrenmenize izin verecektir.

6. Atalarınızın Dilini Öğrenin

Bu öneri, açık nedenlerden dolayı favorilerimizden biridir. Bir dili öğrenmek, yeni insanlarla tanışma ve daha özgün deneyimler yaşamanızı sağlayan, başka bir ülke veya kültürle gerçekten bağlantı kurmanın benzersiz bir yoludur. Atalarınızın dilini belirledikten sonra, en azından bu dilin temellerini toplayarak mirasınızla bağlantı kurmak isteyebilirsiniz. 

Orta sayfamızda, İtalya’da uzun zamandır kayıp akrabalarıyla bağlantı kurmak için İtalyanca öğrenen bir adamın hikayesini yayınladık . Bazı dillerini konuşma yeteneği, yıllarca radyo sessizliğinden sonra onlarla bağ kurmasını mümkün kıldı.

7. Vatan’a Seyahat

Zamanınız ve paranız varsa, atalarınızın yaşadığı şehri, kasabayı veya ülkeyi ziyaret etmek için bir gezi planlamak, şecere araştırmanızın doruğunda büyük bir ödül olabilir. Aile üyelerinizin hayatlarını geçirdikleri, çevreyi ve kültürü ilk elden ele geçirdikleri yerde fiziksel olarak bulunma konusunda özel bir şey var. Yerel dili konuşabiliyorsanız, bunun gibi ataerjik bir yolculuk daha da zenginleşir (bkz. 6 numara).

Yurtdışına seyahat edip evde ya da evde olsanız da, geldiğiniz yer hakkında bilgi edinebileceğiniz bir çok şey var.Geçmişinize derinlemesine dalmak, atalarınızı keşfetmek ve bugünkü yaşamınıza neler kattığınızı anlatan bir rehber.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.