Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Romantik Aşk hakkında ilginç gerçekler

6 ay önce
203 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

1. Zamanlama her şeydir. Bireyin, maceracı bir zihniyette, huzursuz, yalnız ya da maddi olarak hazırlandığında aşık olma olasılığı daha yüksektir. Benzer şekilde, tehlikeli bir durumda karşılaşan insanların, sıkıcı bir durumda karşılaştıklarından daha aşık olma olasılığı daha yüksektir.

2. Bir kişide hislerinizi yargılamak için geçen süre dört dakika olarak tahmin edilmektedir. İlk izlenim içinde oluşan duyguların, söylenenden ziyade ton, beden dili ve konuşma hızıyla daha çok ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Mutluluk bulaşıcıdır, çalışmalar bulmuştur. Bu, mutlu olan birine aşık olmamakta zorlanır.

3. Kadınlar genellikle güçlü bir mizah anlayışıyla erkeklere çekilir, çünkü mizah dürüstlük ve zeka ile ilişkilidir. Uzun süreli ilişkilerde, insanlar genellikle çekici bir yüz ve çekici vücuttan yanadırlar. Kısa vadeli ilişkiler için tersi doğrudur. “Hayal kırıklığı çekimi” denen bir şey vardır ki bu, bir kişinin onları reddeden birine ya da yalnızca sahip olamayacaklarını istemek için daha da çekici hale geleceği anlamına gelir.

4. Aşık olmak, beden ve zihin üzerindeki yatıştırıcı etki nedeniyle yaklaşık bir yıl boyunca vücuttaki sinir büyümesini artırabilir. Kokain kullanımı ve aşık olmak vücudun üzerinde aynı nörolojik etkiye sahiptir, bu da bir öfori hissi yaratır ve beynin 12 bölgesini uyarır. Sevilen biriyle ellerin sıkılması hem stres hem de korku ve fiziksel acıyı hafifletir.

5. Ayrılmak için en muhtemel zaman bir ilişkide 3-5 aydır.

6. Sarılma sırasında beyin oksitosin salgılar. Oksitosin, baş ağrılarını ve stresi 4 saatte azaltabilen doğal bir ağrı kesici.

7. Sevginin ilk aşamalarında, bir kişinin fizyolojik belirtileri, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) ile karşılaştırılabilir. Her iki durumda da, beyin, stresle ilişkili olarak, azalan serotonin seviyelerinin ve bariz ve kortizolün artan düzeylerini gösterir.

8. Birisi için düştüğünde, vücudunuz adrenalin – savaş veya uçuş hormonu üretir. Midenizdeki kelebeklerin hissiyatından sorumlu olan budur.

9. Duygu hisleri beynin hipotalamusu (açlık ve susuzluk) ve amigdala (uyarılma) alanlarını harekete geçirirken, sevgi duyguları beyindeki yüksek dopamin reseptörleri konsantrasyonlarını (öfori, bağımlılık ve özlem ile ilişkili) harekete geçirir. Bağlanma aşkı, oksitosin ve vazopressin ile ilişkili kimyasallar testosteron tarafından baskılanır. Bir erkek bir bebek sahibi olduğunda testosteron seviyeleri düşer.

10. Erkekler eşleri ile çalışırken, konuştuklarında veya yan yana oynadıklarında sevildiğini hissetme eğilimindedir. Alternatif olarak, kadınlar yüz yüze konuşurken daha yakın hissetmeye eğilimlidirler. Aşık olan iki kişi birbirlerinin gözlerine baktıklarında, kalp hızları aslında senkronizasyona girer. Bu yaklaşık üç dakika sürer.

Sorular

1. İki insanın karşılaştığı durumun, sevgiyi düşme ihtimalini etkilediği doğru mu? (Evet)

2. Birinin aşkı bulma olasılığını etkileyen bir faktöre isim verin. (maceraperestlik hissi, huzursuzluk, yalnızlık, finansal kapasite)

3. İlk izlenim yapmak ne kadar sürer? (4 dakika)

4. Hangi kaliteyi neredeyse karşı konulmaz kılar? (mutluluk)

5. Mizah hangi niteliklerle ilişkilidir? (dürüstlük ve zeka)

6. Ne sahip olamayacağınızı istediğinizde ne denir? (hayal kırıklığı)

7. Yeni aşk hangi ilaca benziyor? (kokain)

8. Stres ve ağrı hafifletilmesi ne için yardımcı olabilir? (el ele tutuşarak)

9. En çok ne zaman ayrılacaksınız? (3-5 ay içinde)

10. Oksitosin ne zaman serbest bırakılır? (sarılma)

11. Oksitosin ne yapar? (ağrı kesici)

12. OKB’ye benzer yeni aşk nasıldır? (artan kortizol, serotonin azalmıştır)

13. kortizol ne ile bağlantılıdır? (stres)

14. Midenizdeki kelebeklere hangi kimyasaldan kaynaklanıyor? (Adrenalin)

15. Testosteron hangi kimyasalları baskılamaktadır? (oksitosin, vazopressin)

16. Testosteronu düşüren nedir? (bebek tutmak)

17. Erkekler ne zaman daha fazla sevgi ve yakınlık hisseder? (yan yana)

18. Sevgili kalp atışlarının göz temasıyla senkronize olması için geçen süre nedir? (3 dakika)1. Zamanlama her şeydir. Bireyin, maceracı bir zihniyette, huzursuz, yalnız ya da maddi olarak hazırlandığında aşık olma olasılığı daha yüksektir. Benzer şekilde, tehlikeli bir durumda karşılaşan insanların, sıkıcı bir durumda karşılaştıklarından daha aşık olma olasılığı daha yüksektir.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.