Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Şarap hakkında ilginç gerçekler

6 ay önce
194 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

Bilinen en eski şarap izleri Çin’dir (M.Ö. 7000). Bal şarabı olarak da adlandırılan Mead, bal ile suyu fermente ederek yaratılır . Fransızlar dünyanın en büyük şarap içenleridir. Yılda kişi başı 53 litre su içiyorlar. (Bu durum, Vatikan’ın kişi başına 73 litre içtiği söylenmektedir) şaraptan korkan insanlar “oofofobi” ye sahiptir.

İslam hukukunun birçok yorumunda şarap dahil olmak üzere alkollü içecekler yasaktır. Muhammed’in MS 632’deki ölümünün on yılı içinde, şarap Müslüman ülkelerden büyük ölçüde yasaklandı. En iyi sommeliers, şarap içmek söz konusu olduğunda kokunun en önemli anlamda olduğunu düşünüyor.

Bir bardağı bir diğerine yükseltmek ve içki içmeden önce “neşelendirmek” diyerek, kutlamalar öncesinde tanrılarına şarabını sunmak için Romalılar ve Yunanlılar menşeli. Dünyanın en eski şarap şişesi 1600 yaşın üzerindedir ve Almanya’daki bir müzede bulunabilir. 350 CE’de yakılmış ve 1867’de tekrar bulunmuştur.

Ilımlı, düzenli şarap içmenin kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı, inme ve diş eti hastalığı riskini azaltabileceğine dair bilimsel kanıtlar vardır. İngiliz tahtının varisi Prens Charles, neredeyse tamamen şaraptan türetilmiş biyoetanolle beslenen bir Aston Martin DB5’i kullanıyor. Bu bir Cabrio ve şaraplı otomobil yılda 300 mil ortalama.

Yeni dikilmiş üzüm asmalarının tam üretime geçmesi yaklaşık 4 veya 5 yıl sürer. Maya adı verilen tek hücreli bir organizma, üzümdeki şekeri alkol ve karbondioksite dönüştürür ve aynı zamanda işlem sırasında ısıyı serbest bırakır. Alkolün% 70’i fermantasyonun ilk 7 gününde üretilir. Bu birincil fermantasyon denir. Başlangıçta şarabın o kadar hızlı fermente edilebiliyor ki, kaynadığı görülüyor. Maya tüm şekeri alkole çevirirse, kuru bir şaraptır. 21C’de en hızlı şarap mayaları. Maya 37 ° C’de ölecek.

Şaraba bastıktan sonra soya bitti.
Pomace, meyve suyu veya yağ için preslendikten sonra üzüm, zeytin veya diğer meyvelerin katı kalıntılarıdır. Meyvenin kabuklarını, pullarını, tohumlarını ve saplarını içerir. Yüksek sıcaklıklarda şarap fermantasyonu, daha fazla asetaldehit oluşturur ki bu da hangovers üretebilen bir kimyasaldır, bu yüzden şarap çok hızlı fermente edilmezse en iyisidir. Dünyanın en büyük şarap üreticileri Fransa, İtalya ve İspanya’dır. Michael Jackson, “özel içici” olmasından ve çocuklarının alkol almasını istememesinden ötürü şarabını diyet kola kutularında servis etmek için kullandı.

Bir kör tadımda, çoğu insanın kırmızı şarap ve beyaz şarap arasında ayrım yapması çok zordur (buna inanmıyorsanız, bunu evde deneyin). Romalılar, ona tatlı bir tat ve hoş bir doku vermek için şaraba katıldılar. Bazı insanlar Roma imparatorluğunun düşüşünün kurşun zehirlenmesine bağlı olduğuna inanıyorlar. Püristler için şarap bardakları her zaman gövde tarafından tutulmalıdır, çünkü elin ısısı şarabın sıcaklığını yükseltecektir.

Enologlar, şarap örneklerini analiz eden ve şarap üreticilerine tavsiyede bulunan şarap kimyacılarıdır. 19. yüzyılın sonlarında Avrupa’daki bağların çoğu phylloxera epidemisi tarafından yok edildi, çünkü bazı enfekte asma kesimleri Amerika’dan getirildi. Phylloxera, asma sapını emen bir yaprak biti türüdür. Amerikan sarmaşıkları filokseralara karşı bir savunma mekanizması geliştirdi. Günümüzde, Avrupa’daki çoğu üzümün Amerikan kökleri vardır ve asmaların tepesi anaç üzerine aşılanmıştır.

Üzüm bağları hazır aşılanmış bitkileri hazırlar ve kışın toprağa eker. Birçok üzümün alınabilmesi için en az 4 yıl gerekir. Kırmızı şarap rengi derilerinden gelir. Pek çok üzüm çeşidinin kırmızı eti vardır. Üzüm şarap yapmak için gerekli tüm malzemeleri içerir, maya ciltte bulunur ve tüm şeker ve besinleri üzümde bulunur. Yüksek bir alkol konsantrasyonu mayayı öldürür, böylece normal şarabın maksimum mukavemeti genellikle hacimce% 15 kadardır, fakat tam miktar mayanın türüne bağlı olacaktır.Bilinen en eski şarap izleri Çin’dir (M.Ö. 7000). Bal şarabı olarak da adlandırılan Mead, bal ile suyu fermente ederek yaratılır . Fransızlar dünyanın en büyük şarap içenleridir. Yılda kişi başı 53 litre su içiyorlar. (Bu durum, Vatikan’ın kişi başına 73 litre içtiği söylenmektedir) şaraptan korkan insanlar “oofofobi” ye sahiptir.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.