Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Uzay hakkında bazı ilginç gerçekler

6 ay önce
184 izlenme
Favorilerime Ekle
Favorilerimden Çıkar
Lütfen bekleyiniz...
Geniş Ekran Dar Ekran
Reklam 100 saniye sonra kapanacak.
Reklamı Geç

En yakın gökadamız (Samanyolu) yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta olan Andromeda’dır. Aynı zamanda çıplak gözle görebileceğiniz en uzak nesne; Işık kirliliği olmayan çok açık gecelerde görebilirsiniz. Andromeda gökadası, saniyede 140 kilometre hızla kendimize yaklaşıyor ve bir gün çarpışacak ve tekil bir dev gökada oluşturmak için birleşecek. Bilim adamları bunun yaklaşık 4 milyar yılda gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar.

Sovyetler Birliği’nin Uzay programı, uzay araştırmalarında ilk kilometre taşlarını başardı. Yeryüzünün yörüngesini yaratan ilk insan yapımı yapı 1957’de SSCB’nin Sputnik 1’i idi. Uzaydaki ilk insan 1961’de Sovyet “Yuri Gagarin” idi ve 1971’deki ilk uzay istasyonu (Salyut 1) SSCB tarafından başlatıldı. Ancak, aydaki ilk adamları Apollo 11 uzay aracına taşıyan ABD ve NASA; Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, aydaki ilk adamlar ve Michael Collins uzay aracının pilotu. Armstrong, uzay aracının yaklaşık iki buçuk saatini harcadı. İnişten sonra, üç mürettebatın tümü, o tarihte ABD Başkanı Richard Nixon tarafından ziyaret edilen 21 gün karantinada harcamak zorunda kaldılar.

Dünya yüzeyinin yaklaşık% 70’i suyla kaplıdır ve toprak çoğunlukla demir, oksijen, silikon ve magnezyumdan oluşmakta olup, demirin çoğunluğu Dünya’nın çekirdeğindedir. Dünya yaklaşık 66 derece eğilir, ekvatorun etrafındaki merkezde şişer ve dönüşü 100 yılda bir 17 milisaniyede yavaşlar. Dünya, güneş sistemindeki bir Yunan ya da Roma tanrısı isminin verilmemesi gereken tek gezegendir.

Sputnik 2’nin lansmanı ile Dünya’yı yönlendiren ilk hayvan olan Sibirya Husky, Laika idi. Bununla birlikte, Laika değil, meyve sinekleriydi, uzaydaki ilk hayvanlardı. Şubat 1947’de Amerika Birleşik Devletleri radyasyonun etkilerini incelemek için V-2 roketlerine meyve sinekleri koydu. İlk memeli, Birleşik Devletler tarafından hayati belirtileri ölçmek için kullanılan “Albert II” adlı bir maymun.

1950’lerde ABD hükümeti “Uzay Yarışı” sırasında SSCB’yi sindirmek için Ay’a nükleer bir bomba patlatmayı düşünüyordu. Bazı teoriler, Ay’ın Dünya ile Theia adlı başka bir gezegen arasındaki devasa çarpışmadan sonra oluştuğunu ileri sürüyor. Dünyadaki gelgitler Ay’ın yerçekimi çekişi tarafından yaratılmıştır. Ay’ın atmosferi yoktur ve kozmik ışınlara karşı tamamen korumasızdır ve Dünya’nın yerçekimsel çekişi nedeniyle, Ay yüzeyde 7 km civarında sismik titremelerden muzdariptir.

Dünyanın demirinin çoğunluğunu nerede bulabilirsin? (çekirdekte)

Dünya yüzeyinin ne kadarı suyla kaplıdır? (% 70)

Galaksimizin adı nedir? (Samanyolu)

Andromeda galaksisi ne zaman kendi başımıza çarpar? (4 milyar yılda)

Uzaydaki ilk insan kim? (Yuri Gagarin)

Sputnik ne zaman başladı? (1957)

Neil Armstrong uzay aracının dışında ne kadar zaman geçirdi? (iki buçuk saat)

Apollo 11’in hangi üyesi aya kaçmadı? (Michael Collins)

İlk uzay istasyonunun adı neydi? (Salyut 1)

Apollo 11’in mürettebatı ne kadar süreyle karantinada geçti? (21 gün)

Uzaydaki ilk hayvanlar neydi? (meyve sinekleri)

Dünyayı yörüngeden ilk hayvanın adı neydi? (Laika)

ABD neden Albert II’yi uzaya gönderdi? (Hayati bulguları ölçmek için)

Ay’ın atmosferinin bileşimi nedir? (Bir tane yok)

Ayın yüzeyinde 7 km ne olur?

ABD hükümeti SSCB’yi korkutmak için ayda ne yapmak istedi? (nükleer bir bombayı patlat)

Ay nasıl oluştu? (Teoriler, Dünya’nın ve “Theia” adında bir gezegenin çarpıştığını ve parçalandığını söylüyor)

Ayın kozmik ışınlardan ne koruması var? (Yok)En yakın gökadamız (Samanyolu) yaklaşık 2,5 milyon ışıkyılı uzaklıkta olan Andromeda’dır. Aynı zamanda çıplak gözle görebileceğiniz en uzak nesne; Işık kirliliği olmayan çok açık gecelerde görebilirsiniz. Andromeda gökadası, saniyede 140 kilometre hızla kendimize yaklaşıyor ve bir gün çarpışacak ve tekil bir dev gökada oluşturmak için birleşecek. Bilim adamları bunun yaklaşık 4 milyar yılda gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar.

Kullanıcı
Kanalda toplam 260 adet video bulunuyor.
BU VİDEOYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.